Traian Băsescu, critici dure la adresa măsurilor de austeritate ale Guvernului Bolojan

Traian Băsescu, critici dure la adresa măsurilor de austeritate ale Guvernului Bolojan
Traian Băsescu avertizează că România se îndreaptă rapid spre o criză economică. Potrivit fostului președinte, principalii vinovați sunt fiscalitatea în creștere și datoria publică tot mai ridicată, politici care, în opinia sa, destabilizează economia națională.
Traian Băsescu avertizează că România se îndreaptă rapid spre o criză economică. Potrivit fostului președinte, principalii vinovați sunt fiscalitatea în creștere și datoria publică tot mai ridicată, politici care, în opinia sa, destabilizează economia națională.
Într-o intervenție televizată, fostul președinte Traian Băsescu a comparat gestionarea crizei economice actuale de către premierul Ilie Bolojan cu propriile sale măsuri din trecut.
Băsescu a subliniat că, în timp ce el a ales să reducă drastic cheltuielile bugetare și fondul de salarii al angajaților din sectorul public, el nu s-a atins de sectorul privat și de salariile acestuia.
„Ce face Bolojan este un alt drum decât cel pe care l-am ales eu,” a afirmat Băsescu, avertizând că majorările de taxe aplicate companiilor în perioade de recesiune pot avea efecte severe și pot adânci dificultățile economice.
Fostul președinte se declară dezamăgit că nu vede încă un „salt spre bine” și avertizează asupra riscului de a intra într-o criză economică.
În privința unei eventuale demiteri, Băsescu a exclus varianta unei moțiuni de cenzură, susținând că nimeni nu ar dori să preia responsabilitatea. Totuși, el a subliniat că o demisie a premierului Bolojan ar declanșa o criză politică care ar agrava și mai mult condițiile în care România se împrumută.
Băsescu a atras atenția și asupra creșterii rapide a datoriei publice, estimând că aceasta va ajunge la 62% din PIB până la finalul anului, crescând cu încă 39 de miliarde de euro. „Marea problemă sunt dobânzile pe care le plătim anual,” a avertizat el, precizând că România plătește în acest an circa 10 miliarde de euro doar pentru serviciul datoriei.
Sursa: Realitatea Din PMP
Citește și:
- 22:31 - Guvernul a adoptat proiectul de buget pe 2026. Salariul minim brut se majorează la 4.325 lei de la 1 iulie
- 16:50 - CSM a dat aviz NEGATIV privind numirea Cristinei Chiriac în funcţia de procuror general! Numirea lui Marius Voineag la DNA, analizată într-o ședință viitoare
- 16:31 - Ediție INCENDIARĂ diseară la 20:55: Culisele Statului Paralel cu Anca Alexandrescu!
- 16:02 - Volodimir Zelenski și Nicușor Dan au semnat acordurile și parteneriatele stategice comune, la Palatul Cotroceni
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











