Românii pierd 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației. Noile date, cum s-a modificat valoarea banilor în ultimii doi ani

Inflație în România
Scris deRealitatea din PSD
Publicat14 mai 2026, 18:07
Sursărealitatea.net
Românii pierd aproximativ 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației ridicate potrivit ultimelor date. În ultimii doi anis-a înregistrat o creștere generală a prețurilor cu 14,8%.
Citește și
- 14:31Marius Budăi acuză PNL și USR că au împins România în blocaj politic și vorbește despre „dosarul iresponsabilității”
- 14:29Cristoiu acuză: anticipatele ar fi diversiunea lui Bolojan ca să rămână la putere „în vecii vecilor”
- 14:28Planul lui Bolojan pentru putere: să rămână la vârf până la iarnă. Când ar putea fi organizate alegerile anticipate
- 16:00Bolojan se laudă că a scăzut deficitul bugetar și vorbește despre „corecția necesară” a finanțelor statului
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News
























