Clubuldepresa.ro IA ATITUDINE: ”APĂRAȚI SUPRAVIEȚUIREA PRESEI LIBERE! APĂRAȚI-O PE ANCA ALEXANDRESCU!”

Clubul de presă ia atitudine după ce jurnalista Realitatea PLUS Anca Alexandrescu a fost amenințată cu moartea
Clubul de presă ia atitudine după ce jurnalista Realitatea PLUS Anca Alexandrescu a fost amenințată cu moartea.
Redăm comunicatul Clubului de presă:
"Cunoscuta jurnalistă Anca Alexandrescu, realizatoarea unei emisiuni de maximă audiență, „Culisele Statului Paralel”, la Realitatea Plus, a fost amenințată cu moartea. Prin mesaje postate pe internet. Este un fapt de o gravitate extremă, care demonstrează că dușmanii democrației acționează prin toate mijloacele pe care le au la îndemână pentru a suprima libertatea de exprimare. Respectiv libertatea presei.
În această situație, Clubul de Presă somează toate autoritățile statului și în primul rând, pe domnul Cătălin Predoiu, Ministru de Interne, și Serviciul Român de Informații cu o conducere interimară dar cu o diviziune condusă de generalul Rog, specializată în contracararea provocărilor și actelor criminale de tip informatic, să acționeze de urgență și să furnizeze Parchetului General informațiile necesare astfel încât atentatorul, oricine ar fi el și cei care stau în spatele acestuia să fie supuși unor anchete penale și să răspundă în fața justiției pentru faptele lor.
Facem precizarea că orice acțiune prin care presa este atacată, orice acțiune care vizează suprimarea libertății de expresie reprezintă un atentat la siguranța națională a statului și de aceea solicităm intervenția imediată a instituțiilor abilitate și gestionarea acestei situații cu rigoare, cu fermitate, cu exigență.
În numele Consiliului de Onoare al Clubului de Presă,
Sorin Roșca Stănescu"
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











