Şerban Nicolae şi Daniel Zamfir vor să-l scoată pe omul preşedintelui din Consiliul Concurenţei

PSD propune pacea politica și anunță acțiuni parlamentare
Din 5 mai 2009, Bogdan Chiriţoiu deţine funcţia de preşedinte al Consiliul Concurenţei, autoritatea naţională în domeniul concurenţei, care pune în aplicare şi asigură respectarea prevederilor naţionale, dar şi a celor comunitare de concurenţă. În 11 ani, liberalul care a fost şi consilier prezidenţial pe timpul lui Traian Băsescu s-a remarcat, cu puţine excepţii, ca protector al marilor corporaţii. PSD încearcă să modifice în Parlament, bucurându-se de majoritate în Senat, procedura de numire a conducerii Consiliului Concurenţei, informează Ziare.com. Senatorii Şerban Nicolae şi Daniel Zamfir, iniţiatorii amendamentelor de modificare a legii Consililului Concurenţei, vor să-l scoată pe preşedinte din procedura de numire a preşedintelui CC, la propunerea comisiilor juridice, în baza votului dat de plenul reunit. Senatul, după cum se ştie, este o cameră decizională.
Senatorii Nicolae si Zamfir vor ca de acum înainte plenul Consiliului Concurenţei să fie numit prin hotărâre adoptată de Parlament, în şedinţa comună a celor două camere.
PSD încearcă astfel să profite de faptul că încă mai dispune de o majoritate numerică informală în Parlament şi să schimbe conducerea Consiliului Concurenţei cu persoane agreate de partid.
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











