PSD propune un “finanțist” cu "Valahia" la bază și Colegiul Național de Informații la vârf

Leonardo-Badea
Parlament dintre cele două delegații nu s-au discutat prea multe nume de miniștri. Dar totuși, o serie de surse susțin că un nume a fost rostit de către social democrați, pentru a prelua ministerul de finanțe, la care liberalii nu renunță nici morți. Conducerea PSD ar dori să preia construcția bugetară a noului an, cel în care există un vârf de rambursări de credite și plăți ale dobânzilor de peste 4 miliarde de euro. Deficitul prognozat ar trebui redus la maxim 5%, conform cerințelor Comisiei Europene.Leonardo Badea este viceguvernator BNR din octombrie 2019, iar anterior a fost președintele Autorității de Supraveghere Financiară (2017-2019). În legislatura 2012-2016, Leonardo Badea a fost senator PSD, iar în 2016 a fost ales deputat tot din partea PSD.Anul trecut, în august, Marcel Ciolacu a declarat înaintea unei moțiuni de cenzură împotriva guvernului Orban că, dacă moțiunea trece, Leonardo Badea este una dintre variantele luate în calcul de PSD ca propunere de premier. În cele din urmă, moțiunea de cenzură a picat la vot.Leonardo Badea vine din Târgoviște, fief PSD. El predă la Universitatea Valahia din Târgoviște și are un doctorat la ASE în științe economice.El are multiple diplome în domeniul securității naționale, potrivit propriului blog– Colegiul National de Aparare, Colegiul Naţional de Informaţii și Colegiul Naţional de Afaceri Interne, potrivit G4media.ro.
Citește și:
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
- 18:26 - Bogdan Chirieac, reacție după retragerea licenței Realitatea Plus de către CNA: „Așa ceva nu este permis în democrație”
- 18:23 - Robert Turcescu, reacție după decizia CNA la adresa Realității PLUS: „Urmează partidele politice, mare atenție”
- 18:18 - Românii protestează pașnic, miercuri, în fața sediului CNA. Oamenii sunt revoltați de decizia de suspendare a licenței realitatea Plus
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











