PREȚUL ENERGIEI AR PUTEA SCĂDEA CU PÂNĂ LA 15% ÎN URMĂTORII DOI ANI, ESTIMEAZĂ MINISTRUL ENERGIEI

PREȚUL ENERGIEI AR PUTEA SCĂDEA CU PÂNĂ LA 15% ÎN URMĂTORII DOI ANI, ESTIMEAZĂ MINISTRUL ENERGIEI
Prețul energiei ar putea înregistra o scădere semnificativă, între 5% și 15%, în următoarele 12–18 luni, potrivit estimărilor ministrului Energiei, Bogdan Ivan
Prețul energiei ar putea înregistra o scădere semnificativă, între 5% și 15%, în următoarele 12–18 luni, potrivit estimărilor ministrului Energiei, Bogdan Ivan. Oficialul a anunțat că Ministerul Energiei, în colaborare cu ANRE și Consiliul Concurenței, lucrează la o analiză detaliată a modului de formare a prețurilor pe piața românească, cu scopul de a corecta disfuncționalitățile existente.
Ministrul a criticat modul actual de stabilire a prețurilor pe piața OPCOM, explicând că prețul final este influențat de cele mai mari oferte, în detrimentul consumatorilor. În sprijinul reformei, autoritățile au în vedere investiții majore în rețelele de transport și în creșterea capacității de producție — 1.500 MW fiind planificați să intre în piață în următorul an și jumătate.
Totodată, Hidroelectrica ar putea deveni „market maker” al pieței, stabilind un preț de referință pentru energie. Deja, peste 380.000 de consumatori și-au schimbat furnizorul, mulți optând pentru compania de stat.
Un alt obiectiv al reformei este combaterea speculațiilor pe piață, prin impunerea de garanții pentru traderi și un control mai strict al tranzacțiilor. Ministrul a subliniat că este nevoie de „mecanisme clare, transparente și corecte”, capabile să protejeze atât consumatorii, cât și stabilitatea pieței energetice din România.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 16:50 - CSM a dat aviz NEGATIV privind numirea Cristinei Chiriac în funcţia de procuror general! Numirea lui Marius Voineag la DNA, analizată într-o ședință viitoare
- 16:31 - Ediție INCENDIARĂ diseară la 20:55: Culisele Statului Paralel cu Anca Alexandrescu!
- 16:02 - Volodimir Zelenski și Nicușor Dan au semnat acordurile și parteneriatele stategice comune, la Palatul Cotroceni
- 15:05 - Economist: „Bolojan a prăbușit economia mai rău decât pandemia!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











