PREMIERUL MARCEL CIOLACU: BUGETUL PE 2025 VA FI CONSTRUIT PE UN DEFICIT DE 7%

Bugetul va fi aprobat până la finalul lunii ianuarie
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat, joi, 16 ianuarie, că bugetul de stat pentru anul în curs va fi construit pe un deficit de 7% și că tot un procent de 7% va fi alocat investițiilor.
„Astăzi, domnul ministru (al Finanțelor, n.r.) o să prezinte membrilor Guvernului limitele pentru construirea bugetului de stat. Decizia foarte clară este că ne vom încadra în deficitul de 7% şi, de asemenea, vom avea aceeaşi cifră, de 7%, alocată investiţiilor.
Ţinând cont de faptul că PIB-ul nominal va creşte în acest an cu aproximativ 150 de miliarde de lei, automat şi suma nominală alocată investiţiilor va creşte faţă de anul trecut cu până la 134 de miliarde de lei”, a spus Marcel Ciolacu în şedinţa de Guvern, potrivit Agerpres.
Ciolacu: Bugetul va fi aprobat până la finalul lunii ianuarie
Miercuri, Marcel Ciolacu a spus că bugetul de stat pe anul în curs va fi aprobat în Guvern până la finalul lunii ianuarie.
„Am avut o întâlnire cu domnul ministru, cu întreaga echipă de consilieri, secretari de stat şi cu doamna preşedinte de la ANAF, am stabilit indicatorii pe care o să-i prezinte domnul ministru în şedinţa de guvern de joi. E un pas premergător aprobării legii bugetului de stat şi am făcut şi un calendar împreună.
Am stabilit foarte clar ca până la sfârşitul lunii să trecem Legea bugetului prin Guvern şi o să înaintăm Parlamentului, astfel încât în prima săptămână din sesiunea parlamentară din februarie Legea bugetului să fie aprobată”, a spus Marcel Ciolacu într-o conferinţă comună de presă cu ministrul Finanţelor.
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











