Nazare: România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2%

Alexandru Nazare
Ministrul interimar al finanţelor a fost prezent la o conferinţă macroeconomică organizată de J.P. Morgan la Viena.
România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2% şi de a continua reformele de consolidare fiscală, în pofida situaţiei politice din ţară, a transmis ministrul interimar al finanţelor, Alexandru Nazare investitorilor internaţionali şi reprezentanţilor agenţiilor de rating.
El a vorbit la Viena, în cadrul unei conferinţe de profil organizate de J.P. Morgan, unde a precizat că veniturile bugetare au crescut semnificativ, inclusiv cele din TVA şi contribuţii sociale, iar investiţiile finanţate din fonduri europene şi prin PNRR au fost accelerate.
Ministrul a subliniat că deficitul bugetar a scăzut la 1,17% din PIB după primele patru luni ale anului, faţă de 2,92% în aceeaşi perioadă din 2025, ceea ce arată că ţinta de deficit pentru finalul anului este realistă.
Citește și:
- 19:16 - Nicușor Dan, reacție despre șeful Armatei cercetat de DNA: „Am avut o discuție și o să mai am una”
- 14:13 - Nicușor Dan, prima reacție după explozia dronei din Constanța: "Nu vor mai exista pericole pentru populație"
- 13:24 - După ani în care ni s-a spus că România este pregătită pentru orice scenariu, constatăm în fiecare săptămână că autoritățile sunt luate prin surprindere de fiecare incident
- 13:18 - Alexandra Păcurau: „Ce s-ar fi întâmplat dacă drona exploda la Oil Terminal?”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News












