Ion Cristoiu, îl acuză pe Bolojan de banditism politic după ce a triplat impozitele românilor VIDEO

Ion Cristoiu, îl acuză pe Bolojan de banditism politic după ce a triplat impozitele românilor VIDEO
Analistul politic Ion Cristoiu a lansat un atac dur la adresa premierului Ilie Bolojan, acuzându-l de ceea ce numește „banditism politic” în contextul triplării impozitelor.
Analistul politic Ion Cristoiu a lansat un atac dur la adresa premierului Ilie Bolojan, acuzându-l de ceea ce numește „banditism politic” în contextul triplării impozitelor.
Analistul politic Ion Cristoiu a lansat un atac dur la adresa premierului Ilie Bolojan, acuzându-l de „banditism politic” în contextul triplării impozitelor.
Într-o intervenție exclusivă la emisiunea DayTimeNews de la Realitatea PLUS, acesta a explicat că actuala guvernare folosește un mecanism prin care deviază nemulțumirea populară către aleșii locali, în timp ce executivul beneficiază de fonduri fără a plăti prețul imaginii publice.
Cristoiu susține că majorarea drastică a dărilor îi pune pe români într-o situație extrem de dificilă, riscând să genereze un val de revoltă socială.
Conform analizei sale, deși taxele sunt încasate la nivel local și provoacă furia cetățenilor direct împotriva primarilor, banii ajung de fapt la bugetul central controlat de guvern. Astfel, primarii devin un veritabil „paratrăsnet” pentru nemulțumirea oamenilor, în timp ce Ilie Bolojan reușește să scape de furia publicului.
Analistul a concluzionat că această strategie îi permite premierului să evite costurile de imagine, lăsându-i pe edili să deconteze politic întregul scandal al birurilor mărite.
Citește și:
- 17:41 - Crin Antonescu îi ia apărarea lui Nicușor Dan: „Nu-l alegi președinte pe unul ca să-l subestimezi. A avut curajul să piuie”
- 17:37 - Bolojan fuge din nou de jurnaliști și se enervează când i se pun întrebări incomode – VIDEO
- 15:39 - Guvernul recunoaște oficial că România poate pierde bani din PNRR- ANALIZĂ
- 14:51 - Gabriela Firea: ”Viitorul copiilor noștri nu poate fi construit cu jumătăți de măsură”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News














