EXIT-POLL ALEGERI PREZIDENȚIALE 2025, TURUL 2. GEORGE SIMION CÂȘTIGĂ DETAȘAT CURSA PENTRU COTROCENI - LIVE VIDEO și TEXT

EXIT-POLL alegeri prezidențiale 2025, turul 2.
EXIT-POLL alegeri prezidențiale 2025, turul 2. Rezultate alegeri prezidențiale 2025, turul 2. Într-o mobilizare fără precedent, care va intra în istorie, românii au ieșit masiv la urne, semn că au devenit conștienți de puterea votului, și au ales pe cine trimit la Cotroceni. În lupta pentru Palat s-au făcut mutări-bombă, iar rezultatul este cât se poate de spectaculos: potrivit rezultatelor EXIT-POLL Realitatea PLUS, pe teritoriul României, George Simion este câștigătorul cursei.
EXIT-POLL alegeri prezidențiale 2025, turul 2. Primele rezultate la ieșirea de la urne sunt pe www.realitatea.net - iată puterea votului în cifre!
Realitatea PLUS transmite LIVE VIDEO reacții la cald după votul istoric al românilor:
Ce arată rezultatele EXIT-POLL-ului de la ora 21.00 - estimări ora 19:00
Analizând participarea la vot, semnificativă în zonele rurale și semiurbane, cu o concentrare evidentă în Moldova, Muntenia și sudul Ardealului, cu o prezență urbană pe un trend ascendent, dar nu la nivel disruptiv, cifrele au arătat o creștere a voturilor în diaspora, cu un trend majoritar pro-George Simion.
Estimare națională finală
Pe baza datelor disponibile, estimarea consolidată indică următorul rezultat:
- George Simion: 52,5%
- Nicușor Dan: 47,5%
Potrivit estimărilor, cu două ore înainte de închiderea urnelor, candidatul George Simion se afla într-o poziție net favorabilă de a câștiga alegerile prezidențiale. Orice inversare a rezultatului ar necesita o mobilizare urbană record în intervalul 19:15 - 21:00, ceea ce, conform ritmului din acel interval, este improbabilă.
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











