Creșterea pensiilor cu 40% votată de PSD, declarată constituțională de către CCR

Marcel Ciolacu ii acuză pe liberali ca l au pus pe Sile Cămătaru stăpân pe banii românilor
Curtea Constituțională a României a respins, miercuri, sesizarea Guvernului cu privire la legea care prevede majorarea cu 40% a punctului de pensie, stabilind că actul normativ este constituțional.
Pe 22 septembrie, Camera Deputaților și Senatul au adoptat în plen proiectele de lege care aprobă rectificarea bugetară în forma care include amendamentul PSD care prevedea că majorarea pensiilor trebuie făcută cu 40%, conform legii pensiilor.Guvernul a dorit o mărire cu doar 14%.Mai mulți pensionari au dat în judecată Guvernul.Președintele Klaus Iohannis poate să retrimită legea la parlament sau să o promulge cu 40%.
Citește și:
- 13:39 - Curtea de Apel îl lasă pe generalul Gheorghiță Vlad fără telefon. Instanța a respins cererea șefului Statului Major al Armatei
- 12:49 - Negocieri intense pentru Guvernul Tomac. SURSE: Votul de învestitură, posibil marți. PSD, UDMR și USR își calculează pozițiile
- 10:05 - Cum se laudă Sebastian Ghiță că-l pune premier pe Eugen Tomac - SURSE
- 10:01 - Anca Alexandrescu aruncă bomba: ”Tomac s-a întâlnit cu Coldea la restaurant”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











