Anca Alexandrescu și realitatea.net, victimele unui fals grosolan. Un fake news lansat pe X anunță retragerea candidatei independente - FOTO

Anca Alexandrescu și realitatea.net, victimele unui fals grosolan. Un fake news lansat pe X anunță retragerea candidatei independente - FOTO
Candidata independentă Anca Alexandrescu și realitatea.net sunt victimele unui fals grosolan, promovat pe rețeaua X.
Candidata independentă Anca Alexandrescu și realitatea.net sunt victimele unui fals grosolan, promovat pe rețeaua X. O imagine capturată de pe un site care a copiat identitatea grafică realitatea.net prezintă presupusul anunț că Anca Alexandrescu a decis să se retragă din cursa pentru primărie și chiar recomandă susținerea unui alt candidat.
Captura de ecran lansată pe rețelele de socializare arată un presupus BREAKING NEWS transmis de realitatea.net, în care Anca Alexandrescu anunță că a decis să se retragă din cursa pentru Primăria Generală și le recomandă susținătorilor săi să îl voteze pe „TUDOR” Băluță.
Falsul este evident din folosirea unui alt prenume pentru unul dintre candidații la Primăria Generală.
Anca Alexandrescu, Realitatea Plus și realitatea.net fac apel către autorități pentru a verifica sura acestor postări și să stabilească cine a clonat sau s-a folosit de imaginea candidatei și a site-ului într-o campanie murdară.

Citește și:
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
- 18:26 - Bogdan Chirieac, reacție după retragerea licenței Realitatea Plus de către CNA: „Așa ceva nu este permis în democrație”
- 18:23 - Robert Turcescu, reacție după decizia CNA la adresa Realității PLUS: „Urmează partidele politice, mare atenție”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











