SUA. În 2022 începe vaccinarea copiilor cu seruri anti-COVID!

SUA. În 2022 începe vaccinarea copiilor cu seruri anti-COVID!
Autoritățile susțin că e singura soluție pentru a redeschide școlile
Imunologul Anthony Fauci a susținut că vaccinarea copiilor cu seruri de imunizare în fața bolii COVID va începe mai curând decât ne așteptăm.
Copiii americani cu vârsta sub 12 ani vor fi ''foarte probabil'' vaccinaţi la începutul anului 2022, a apreciat consilierului Casei Albe, relatează duminică AFP. În prezent, niciunul dintre cele trei vaccinuri autorizate în Statele Unite (Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson) nu poate fi administrat sub vârsta de 16 ani, iar observarea reacțiilor adverse ale acestora sunt încă în observare. Fauci însă susține că producătorii de vaccinuri au început deja studiile necesare pentru a reduce vârsta minimă de administrare.
Având în vedere progresul acestor studii, imunologul a estimat că cei cu vârsta sub 12 ani vor fi vaccinaţi cel mai devreme la sfârşitul anului şi ''cel mai probabil, în primul trimestru al anului 2022''. Liceenii ar trebui să poată fi vaccinaţi încă din această toamnă, a adăugat Anthony Fauci.
În SUA, mai multe milioane de elevi studiază în sistem online, iar cetățenii susțin că situația a devenit intolerabilă. Foarte mulți americani militează pentru redeschiderea școlilor, iar vaccinul este soluția pe care Fauci o prezintă și susține. Totodată, în urma acestor declarații s-au stârnit și foarte multe reacții dure, americanii susținând că cei mici nu au nevoie de acest ser.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 13:59 - Atac armat lângă consulatul israelian din Istanbul. Doi polițiști au murit iar trei suspecți au fost uciși
- 08:55 - Război în Orientul Mijlociu. Zi decisivă la ONU: vot tensionat pentru securitatea în Strâmtoarea Ormuz
- 08:41 - Donald Trump REFUZĂ invitația lui Nicușor Dan la Summitul B9: cine l-ar putea înlocui - SURSE
- 14:35 - Iranul anunță că nu va negocia cu SUA sub ultimatumurile lui Donald Trump. ”Am formulat propriile noastre cerinţe”
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News










