Fostul ministru al transportului Miron Mitrea a criticat dur in emisiunea Culisele puterii acţiunile politice atât ale puterii, cât şi ale opoziţiei.
Partidul lui Victor Ponta a fost
făcut de fostul lider PSD drept “opoziţia mică.” “Victor Ponta
minte cu neruşinare” Dacă în primul comentariu i-a dat
dreptate lui Traian Băsescu atunci când e calificat să dea sfaturi, imediat l-a
făcut arrogant. “Să renunţe
la aerele de superioritate. Nu o să-l asculte guvernul,” a mai spus fostul secretar general al PSD. Fostul lider PSD a criticat şi partidul din
care a aparţinut. “Trebuie să
ajutăm guvernul să fie puternic,” a afirmat spre surprinderea multora.
A dat cu toţi politicienii pe care i-a denumit politruci de
pământ.
A lăudat puţini oameni. Pe câţiva
lideri locali Cornel Ștefan, șeful PSD Dâmbovița care a făcut o platformă, un call center, încearcă să pună la punct
anumite sisteme de ajutor pentru bătrânii care stau acasă, pe Daniel Băluţă de
la sectorul 4 care a igienizat străzile.
“Aș vrea să văd organizațiile politice din țară, ale tuturor, că ies în stradă și că fac ceva, că găsesc
metode”, a mai spus el.
“Vremurile de bunăstare
dau politicieni mediocri, vremurile de criză dau politicieni puternici”, a
comentat Miron Mitrea la Realitatea
PLUS.