Senator PSD: bugetul de anul acesta va fi unul al austerității

radu stefan oprea
Premierul Florin Cîțu a spus recent că bugetul pe 2021 esta aproape finalizat. Presa află pe surse ce conține. Majoritatea informațiilor sunt despre tăieri și nu despre ajustări salariale. Funcționarilor publici nu li se vor mai acorda vocherele de vacanță și astfel HoReCa, destul de lovită de pandemie, nu se va bucura de o finanțare indirectă, a spus senatorul PSD Ștefan Radu Oprea. Mai multe sporuri, subvenții și indemnizații acordate angajaților de la stat ar urma să fie eliminate printr-o OUG. Documentele urmează să fie semnate miercuri.“HoReCa nu va mai beneficia nici de această posibilitate ca lucrătorii din România să meargă în România pentru relaxare. Aşteptăm ca acest buget să fie depus în Parlament, să îl vedem, să îl studiem ca apoi să putem să venim cu amendamente pe toate temele importante, în conformitate cu bugetul alternativ pe care PSD deja l-a prezentat”, a completat oficialul, luni, la sediul PSD.Ștefan-Radu Oprea a fost ministru pentru Mediul de Afaceri și pentru puțin timp a coordonat ministerul relației cu românii de pretutindeni. A avut funcția de director la mai multe companii locale. Din 2012 este senator PSD de Prahova.
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
- 20:58 - Avocatul și europarlamentarul Gheorghe Piperea: „Decizia retragerii licenței poate atrage răspunderi juridice și penale grave pentru CNA”
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











