Protest în fața MAI. Oamenii strigă „DEMISIA!”

Protest în fața MAI. Oamenii strigă „DEMISIA!”
Tensiuni de stradă
Preşedintele Asociaţiei Colectiv GTG 3010, Eugen Iancu, se află la protestul de duminică seara, din faţa sediului Ministerului Afacerilor Interne. El este reprezentantul majorității familiilor victimelor de la Colectiv.
La acest miting s-au adunat sute de persoane și se scandează „DEMISIA!” atât pentru ministrul Sănătății Vlad Voiculescu, cât și pentru alți lideri politicieni.
"În seara asta - şi mi-aş dori în fiecare seară - să mergem la ministere, să mergem peste tot unde se poate, pentru că trebuie să atragem atenţia. Din păcate, vedem oameni care interpretează politic. Aici nu e vorba de politică, este vorba de administraţie. Nu am speranţă că se va schimba ceva. Oamenii ăştia nu sunt în stare, sunt incapabili", spunea Iancu.
Proteste au fost și în ziua tragediei de la Matei Blaș, unde și-au pierdut viața 7 pacienți, dar și sâmbătă. Pe grupurile de pe rețelele sociale se anunță ieșiri în stradă toată săptămâna viitoare.
Sursa: Realitatea Din PSD
Citește și:
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
- 14:55 - Alexandru Rogobete, apel către politicieni: ”Avem nevoie de o ţară cu un Guvern funcţional”
- 08:07 - Bolojan anunță schimbări pentru investițiile din energie: accesul la rețelele electrice, deblocat prin reguli mai dure
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News














