O lege pentru supraviețuire. PSD cere vot pentru unele scutiri de la plata chiriilor pe perioada stării de urgență

Mihai Daraban, președintele CCIR, privește, de pe margine, cum IMM-urile se prăbușesc
Este stare de urgență, Coronavirusul face ravagii și mulți români au rămas fără loc de muncă sau vor avea salarii reduse din cauză că firma sau compania unde lucrează și-a închis porțile sau și-a redus activitatea. În sprijinul lor, social-democrații au gândit un proiect de lege pe care deja, ieri, l-au depus la Senat.
Proiectul legislativ prevede scutirea persoanelor fizice și a operatorilor economici de la plata chiriei, pentru perioada în care este instituită starea de urgență. Se propune că măsura să se aplice de la 1 martie, în anumite condiții.
Liderul deputaților PSD, Alfred Simonis, a ieșit cu o declarație: ”Angajații sunt la domiciliu, primesc în cel mai bun caz 75% din salariul obișnuit, prin urmare trebuie găsită această formulă, prin care pe o perioadă de timp să se suspende această plantă a chiriilor, care poate fi eșalonată, după aceea, în următoarele 12 sau 24 de luni, în funcție de cum vom găsi de cuviință cel mai bine în comisiile parlamentare”.
Citește și:
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
- 14:55 - Alexandru Rogobete, apel către politicieni: ”Avem nevoie de o ţară cu un Guvern funcţional”
- 08:07 - Bolojan anunță schimbări pentru investițiile din energie: accesul la rețelele electrice, deblocat prin reguli mai dure
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News














