Decretul lui
Iohannis de prelungire a stării de urgenţă cu încă 30 de zile a fost votat de o
mare majoritate parlamentară. 404 senatori şi deputaţi i-au dat Măriei Sale şi guvernului Măriei Sale Vodă puteri depline de a conduce corabia prin pandemie.
Dar de ce a ieşit
atât de ţâfnos şi să susţină că pentru
prelungirea stării de urgenţă unii politicieni populişti instigă la
nerespectarea măsurilor prin care Guvernul stopează evoluţia epidemiei de
COVID-19? Prea plin de nervi
a uitat să argumenteze declaraţia extrem de gravă. Cine instigă? De unde a
apărut mişelul? Cum acţionează
“noaptea ca hoţii”?
La iniţiativa PSD,
Decretul a fost amendat pe ici pe colo, nu prin părţile esenţiale.
Ce l-a deranjat? Modificările din Parlament au obligat guvernul să garanteze respectarea
Constituției, prevenirea abuzurilor de putere și transparenţa în cheltuirea banilor publici.
Aici se ascunde
oful prezidenţial.
Toate firmele
noii securităţi erau pregătite să vândă, sub prapurii negrii ai “Urgenţei” combinezoane la preţ de costum Armani sau măşti la valori paranormale.
Nu s-a aşteptat
nimeni ca preşedintele pro-european, vasal Berlinului, să instituie prin decret
crearea în supermarketuri, după model bulgăresc, a zonelor de rafturi cu
produse româneşti, nici să limiteze preţul la spirt, unicul producător fiind
business-ului fraţilor Micula, cadorisiţi în Ajun de Crăciun cu sute de
milioane de euro de guvernul Orban, pe care acum trebuie să-i dea înapoi.
Preşedintele Iohannis
a mai spus că propunerile populiste ale opoziţiei sunt imposibil de pus în
practică şi că ar împovăra ţara.
Împovărătoare ar
fi fost achiziţiile secrete, pregătite pentru marile tunuri, “noaptea ca hoţii.” Ce e supărător în mesajul PSD? PSD a cerut guvernului să garanteze
respectarea Constituției, prevenirea abuzurilor de putere și transparenţa în cheltuirea banilor publici. Voia
Iohannis puterea absolută? Liberalii au luptat peste o sută de ani pentru un sistem parlamentar
solid. Nu pricep de unde supărarea? Apropo, când sute de autobuze zburau “noaptea
ca hoţii” spre aeroportul din Cluj Napoca pentru a duce românii la muncă la
sparanghel, în Germania, s-a sesizat preşedintele de încălcarea gravă a decretului?
Sau ce ordin vine de la stăpânirea germană nu se pune?