„Premierul Bolojan a ieșit pe ușa din spate pentru că unii protestatari aveau pietroaie în geantă”

„Premierul Bolojan a ieșit pe ușa din spate pentru că unii protestatari aveau pietroaie în geantă”
Explicație halucinantă de la Botoșani VIDEO
Șeful Consiliului Județean Botoșani a oferit explicații desprinse parcă dintr-un scenariu absurd, încercând să justifice de ce premierul Ilie Bolojan a evitat, sâmbătă, să dea ochii cu protestatarii adunați în fața Primăriei. Potrivit oficialului local, protestatarii ar fi avut „pietroaie în geantă”. Afirmația, făcută în cadrul unei conferințe de presă, a fost întâmpinată cu hohote de râs.
Zeci de botoșăneni s-au strâns în fața instituției pentru a-i cere socoteală premierului în legătură cu majorarea impozitelor și taxelor. Oamenii au scandat „Demisia!” și au afișat pancarte anti-guvernamentale, în timp ce în interiorul primăriei avea loc o întâlnire a lui Ilie Bolojan cu oficialii localiu.
Ulteriro, pentru a evita întâlnirea cu protestatarii, Ilie Bolojan a fost escortat de SPP pe o ieșire laterală, iar președintele CFJ, Valeriu Iftime a justificat măsura printr-un presupus pericol iminent, potrivit Botoșani News.
„Domnul prim-ministru n-a fugit niciodată de presă! A fost sfătuit de echipa de acolo și de garda personală să nu vină prin față pentru că sunt protestatari care au pietroaie în geantă. Vă dau o poză!” a afirmat oficialul, în hohotele de râs ale asistenței.
Mai mult, Iftime a susținut că are dovezi: un bărbat care s-ar fi dat drept angajat al Camerei de Comerț Suceava ar fi fost prins cu pietre în rucsac.
Citește și:
- 20:37 - Parlamentul a decis să accepte prezența pe teritoriul României a unor echipamente şi forţe militare americane
- 20:34 - Ion Cristoiu, analiza momentului despre implicarea României în conflictul SUA-Iran: „AUR este marele câștigător al momentului, pentru că vrea pace”
- 20:32 - Anca Alexandrescu: „Nu vreau să expunem România în acest moment”
- 20:30 - Ediție explozivă a emisiunii „Culisele Statului Paralel”: George Simion vine în platou să demaște planurile Sistemului privind implicarea României în războiul cu Iran
Urmărește știrile Realitatea din PSD și pe Google News











