Ilie Bolojan mai dă o palmă democrației din România și alege să refuze interpelarea parlamentarilor la „Ora Premierului”. A cerut o reprogramare pe motivă că, „are agenda încărcată”. Anunțul a fost făcut pritr-un comunicat. Premierul a fost somat public atât de colegii de guvernare de la PSD, cât și de AUR să explice românilor cum de și-a permis să sfideze legea pentru a-și trece reformele.

„Prim-ministrul Ilie Bolojan a primit cu interes invitația grupurilor parlamentare PSD si AUR la “Ora Premierului” din Parlamentul României, pentru ziua de 3 noiembrie, ora 16.

Parlamentul este o instituție fundamentală a democrației, care trebuie respectată ca atare,  iar  o dezbatere civilizată și serioasă  pe teme de interes public  nu poate fi decât în beneficiul cetățenilor României.

Agenda zilei de luni este însă foarte încărcată pentru premierul Ilie Bolojan, dedicată aproape în totalitate semnării contractului cu compania Rheinmetall și  discuțiilor privind Programul SAFE, de importanță majoră pentru economia și capacitățile de apărare ale României.

Cu asigurarea întregii sale disponibilități,  premierul Ilie Bolojan va cere Birourilor permanente ale Parlamentului reprogramarea “Orei Premierului” pentru o zi care să permită armonizarea agendelor”, se arată în comunicare oficială de la Palatul Victoria. 

Realitatea Plus a anunțat de joi că Bolojan nu merge luni în Parlament

 
 

Surse politice au indicat faptul că Ilie Bolojan ar avea de gând să-i sfideze pe partenerii de coaliție de la PSD, refuzând să se prezinte luni în fața Camerei Deputaților, așa cum au cerut social-democrații, eventual invocând o agendă încărcată.

Partidul AUR i-a cerut premierului Ilie Bolojan să vină în plenul Parlamentului cu date clare privind situația reală a pregătirii țării pentru iarna 2025—2026. Demersul vine în contextul scumpirii accelerate a energiei și a deficitului bugetar uriaș.

AUR il cheama pe Ilie Bolojan in plen, cu date clare despre cat de pregatita este Romania pentru iarna 2025-2026

 

Și PSD a solicitat chemarea premierului Ilie Bolojan în Parlament pentru a da explicații cu privire la retragerea trupelor americane, reproșându-i „lipsa de reacție” privind „implicațiile asupra angajamentelor strategice și de securitate ale României”.

Sursa: Realitatea Din PSD

Articolul precedentMINISTRUL FINANȚELOR: „ÎN ULTIMII 4 ANI SALARIUL MINIM A CRESCUT CU 75%. NU E MOMENTUL ÎNCĂ PENTRU O NOUĂ MAJORARE”
Articolul următorNICUȘOR DAN ȘI-A MAI ÎNCĂLCAT O PROMISIUNE. LA FEL CUM A PROMIS CĂ NU VA CREȘTE TVA, A UITAT ȘI DE ANGAJAMENTUL CĂ NU SE VA IMPLICA ÎN ALEGERILE PENTRU CAPITALĂ